Opinie spawaczy – najlepsze akcesoria, ubrania, materiały

Dobierając dla siebie niezbędne wyposażenie, spawacze kierują się przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowania, skutecznością, ale również wygodą i komfortem pracy. Trudno wskazać uniwersalne, najlepsze artykuły, które będą odpowiadać wszystkim indywidualnym potrzebom. Istnieją jednak takie produkty, które cieszą się wśród doświadczonych spawaczy dużą popularnością i polecane są na forach tym początkującym.

Jeżeli chodzi o kwestię odzieży, to koniecznym wymogiem jest, aby była ona niepalna. Ze względu na rozpryski niewskazane jest również pozostawianie nieosłoniętych fragmentów ciała. Jako materiał, który doskonale chroni przed poparzeniami, zarówno producenci jak i sami użytkownicy wskazują skórę bydlęcą. Szyje się z niej między innymi rękawice, kurtki oraz fartuchy. Dużym zainteresowaniem cieszą się wspomagające artykuły ochronne, do których należą między innymi zarękawki, które zakrywają przedramiona, a dzięki elastycznym zapięciom nie przesuwają się i nie krępują ruchów. Ochronie nadgarstków służą również skórzane napulśniki.

Większość dostępnych modeli obuwia roboczego spełnia kryteria ognioodporności, jeśli jednak iskra zetknie się ze sznurowadłami, może wzniecić płomień. Aby zapobiegać tego typu sytuacjom, część zakładów pracy rekomenduje zakładanie skórzanych nagolenników z nastopkiem.

Jako niezwykle skuteczne i uniwersalne w zastosowaniu wskazywane są również automatyczne przyłbice. Standardowe, pasywne modele nie chronią do końca przed skutkami rozbłysku i spawacz po wygaszeniu łuku może odczuwać dyskomfort lub ból oczu. W przyłbicach aktywnych zamontowane są czujniki optyczne, które dostosowują położenie ciekłokrystalicznego ekranu do panujących warunków. Sensory są na tyle wrażliwe, aby na bieżąco wychwytywać zmiany w otoczeniu. W tańszych maskach jest zwykle jeden czujnik, te droższe mają ich nawet po 4. Zawodowym spawaczom przyłbice automatyczne polecane są ze względu na jeszcze jeden szczegół – nawiew. Wymiana powietrza i redukowanie uczucia gorąca jest przy długotrwałym noszeniu niezwykle ważne.

Nieocenioną pomocą w trakcie spawania są również kątowniki magnetyczne. W wielu sytuacjach zastępują one przysłowiową „drugą parę rąk”. Dzięki nim spawane materiały są stabilnie umocowane i nie przesuwają się, co pozwala na precyzyjne prowadzenie elektrody. Standardowe modele dostępne na rynku umożliwiają łączenie blach pod wieloma różnymi kątami i posiadają również otwory, które ułatwiają spawanie elementów okrągłych. Poszczególne kątowniki mają różną moc magnesów, co bezpośrednio przekłada się na ich udźwig.

W metodzie MMA topiąca się otulina elektrody pozostawia na powierzchni spoiny żużel. Do momentu wystygnięcia pełni on funkcję ochronną, potem należy go usunąć, a idealnym narzędziem do tej czynności będzie praktyczny młotek spawalniczy. Precyzyjna, odpowiednia wyprofilowana głowica pozwala na usuwanie pozostałości po spawaniu bez uszczerbku spoiny, natomiast sprężynowa rękojeść poprawia ułożenie narzędzia w dłoni i znacznie podnosi komfort pracy.