Spawanie – od czego zacząć naukę?

Mogłoby się wydawać, że w epoce zaawansowanych technologicznie urządzeń, których zadaniem jest ułatwianie człowiekowi pracy, nauczenie się nowej umiejętności nie powinno stanowić problemu. Osobom, które przyglądają się tej czynności z zewnątrz, spawanie może wydawać się proste, w rzeczywistości jednak jest to czynność o wiele bardziej skomplikowana i wymaga zarówno przyswojenia niezbędnej teorii jak i zastosowania jej w praktyce. Nauka nie przyjdzie łatwo i będzie wymagała czasu, poświęcenia i wysiłku, z pewnością jednak opanowanie pracy ze spawarką będzie olbrzymią satysfakcją i może być kluczem do nowych perspektyw zawodowych. Jak więc zabrać się do nauki?

Na początek warto w ogóle zastanowić się, do czego samo spawanie będzie nam potrzebne. Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych spawaczy, dlatego sporo osób, w poszukiwaniu ciekawszych perspektyw zawodowych, podejmuje decyzję o przekwalifikowaniu się. Tego typu fachowców poszukują między innymi zakłady produkcyjne, warsztaty samochodowe, a także firmy budowlane, możliwości jest więc bardzo wiele. Niektórzy spawania uczą się wyłącznie do własnego użytku – do wykonywania prac na terenie własnej posesji lub też hobbystycznie. Przy tej okazji warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakimi materiałami będziemy w przyszłości pracować. Inaczej wygląda spawanie stali węglowej a inaczej aluminium, dlatego jeśli zależy nam na obróbce konkretnego tworzywa, warto przed rozpoczęciem nauki precyzyjnie określić sobie cel.

Z dwoma pierwszymi zagadnieniami blisko związana jest kwestia metody, którą chcemy się posługiwać. Czasami kierunek, jaki obierzemy, uzależniony jest od dostępnego nam sprzętu, a czasami ściśle powiązany jest z ofertą pracy, którą chcielibyśmy podjąć. Chociaż zawierają one wiele punktów wspólnych, każda technika spawania jest na swój sposób unikalna, dlatego jeśli nie zależy nam na konkretnej metodzie, lepiej jest zacząć od tych prostszych, na przykład MAG, aby z czasem spróbować swoich sił w bardziej zaawansowanych.

Wątkiem bardzo często poruszanym na forach jest pytanie, czy lepiej uczyć się samemu, czy zapisać na kursy. W przypadku, kiedy wiążemy ze spawaniem naszą przyszłość zawodową, nie powinno być wątpliwości. Pracodawca z pewnością wymagać będzie stosownych zaświadczeń. Wydawać mogłoby się, że dla hobbystów specjalistyczne szkolenia nie będą miały większego znaczenia, jednak dla samego kontaktu z innymi spawaczami i możliwości nabrania doświadczenia, kursy to znakomita szansa dla każdego. Pośrednio z tematem szkoleń powiązana jest kwestia sprzętu. Jeżeli zaraz po zdobyciu certyfikatu planujemy rozpoczęcie pracy, własna spawarka nie będzie konieczna. Ośrodki szkoleniowe zapewniają również artykuły ochronne, takie jak przyłbice i rękawice, jednak wielu kursantów decyduje się na własne, dokładnie dopasowane do indywidualnych warunków.

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak nauczyć się spawać jest – po prostu spawać. Umiejętność właściwego prowadzenia elektrody i estetyka spoin z pewnością przyjdą z czasem, gwarantujemy jednak, że dla każdego poczatkującego spawacza pierwsze poprawnie wykonane połączenia będą ogromnym źródłem satysfakcji.